Marek Biesiada 12.04.2010 Konspekt lekcji historii w klasie VI B
Temat: Widmo dyktatorów.
Cele dydaktyczno-wychowawcze. Po zakończonych zajęciach uczeń: pamięta: pojęcia: dyktator, komunizm, faszyzm, nazizm, kanclerz, swastyka, policja polityczna, obóz koncentracyjny, daty: 1922 r., 1933 r., 1938 r., postaci: Józef Stalin, Adolf Hitler, Benito Mussolini; rozumie: wyżej wymienione pojęcia, różnice między państwem demokratycznym a rządzonym przez dyktatora, zagrożenia bezpieczeństwa Polski wynikające z agresywnej polityki sąsiadów; potrafi: prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji, zaznaczyć na taśmie czasu daty: utworzenia ZSRR, objęcia funkcji kanclerza przez Adolfa Hitlera, zajęcia Austrii przez Adolfa Hitlera, przedstawić działania dyktatorów zmierzające do ograniczenia wolności jednostki, wskazać na mapie: Niemcy, ZSRR, Włochy, obszary zajęte przez Hitlera w latach 1938-1939. Metody: rozmowa nauczająca, praca z mapą, podręcznikiem, taśma czasu, wykonanie zadań w zeszycie ucznia, projekcja fragmentów filmów Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt ucznia, mapa .Europa 1918-1939, atlasy, teksty źródłowe, taśma czasu, filmy dokumentalne przedstawiające wydarzenia związane z rządami dyktatorów np. Droga ku wojnie. Części - Niemcy, ZSRR; Stalin – demon zbrodni i zła, Tok lekcji: Czynności nauczyciela | Czynności uczniów | Uwagi | 1 | 2 | 3 | I. Czynności organizacyjno – porządkowe. sprawdzenie listy obecności zapisanie tematu lekcji do dziennika |
|
| Rekapitulacja wtórna:
| Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
| Realizacja nowych treści: Temat: Polska odzyskuje niepodległość.
1. Przywódcy Włoch, Niemiec i ZSRR – Mussolini, Hitler i Stalin Kim był dyktator? Kto pomagał dyktatorom w sprawowaniu władzy? Kiedy powstał Związek Radziecki? Kto był dyktatorem Związku Radzieckiego? Kto był dyktatorem we Włoszech? Kto był dyktatorem w Niemczech? Kiedy Adolf Hitler przejął władzę w Niemczech?
2. Przyczyny przejęcia władzy przez dyktatorów Jakie były przyczyny przejęcia władzy przez dyktatorów w Niemczech i we Włoszech?
3. Poglądy faszystów Jakie poglądy mieli faszyści?
4. Rządy faszystów Jak wyglądały rządy faszystów?
5. Społeczeństwo w państwach rządzonych przez dyktatorów Jakie były rządy dyktatur wobec społeczeństwa?
6. Zagrożenie światowe ze strony Niemiec i Związku Radzieckiego Dlaczego ZSRR i Niemcy były zagrożeniem dla pokoju na świecie? | Uczniowie zapisują temat do zeszytu. Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 135. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Przywódcy Włoch, Niemiec i ZSRR – Mussolini, Hitler i Stalin a) dyktatura i dyktator b) Związek Radziecki – ZSRR (1922) c) faszyzm we Włoszech Benito Mussolini faszyzm – słowo pochodzi od włoskiego związek bojowy d) nazizm w Niemczech przejęcie władzy przez Hitlera w Niemczech w 1933 roku Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 136. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Przyczyny przejęcia władzy przez dyktatorów problemy gospodarcze we Włoszech i w Niemczech po I wojnie światowej, bezrobocie wśród społeczeństwa, kryzysy polityczne – kłótnie i spory między partiami, społeczeństwa tych państw oskarżały rządy demokratyczne o nieudolność. Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 136. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Poglądy faszystów władzę powinien sprawować silny człowiek, który zapewni w państwie zadba o społeczeństwo i gospodarkę, obiecywali zlikwidować bezrobocie, dobrobyt, a w Niemczech pomszczenie klęski z I wojny światowej. Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 136-137. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Rządy faszystów i komunistów zmusili społeczeństwo do ślepego posłuszeństwa dyktatorom, posługiwali się propagandom, w miejscach publicznych wieszano portrety dyktatorów, na cześć dyktatorów układano pieśni, sztuki teatralne, kręcono filmy i stawiano pomniki, dbali o wychowanie dzieci i młodzieży w duchu bezkrytycznego i bezwzględnego posłuszeństwa dyktatorom. Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 137-138. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 5. Społeczeństwo w państwach rządzonych przez dyktatorów zniesiono praw i swobód obywatelskich, zlikwidowano wolność słowa i nietykalność osobistą, zakaz krytykowania władzy i szerzenia poglądów sprzecznych innych niż propagowanych przez państwo, tajna policja kontrolowała poczynania społeczeństwa i ścigała osoby krytykujące władzę, tworzono obozy koncentracyjne, w ZSRR nazywane łagrami, w których wiezieni byli przeciwnicy dyktatur, a gdzie musieli pracować , w ZSRR obywateli pozbawiono prawa do posiadania własności prywatnej oraz prowadzenia działalności gospodarczej, natomiast wszystkie przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa rolne były przejmowane przez państwo, w Niemczech zachowano własność prywatną, ale przejęto kontrolę nad gospodarką, która produkowała na potrzeby wojska, w Niemczech prześladowano Żydów Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 137-139. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 6. Zagrożenie światowe ze strony Niemiec i Związku Radzieckiego komuniści uważali, że na świcie powinien zapanować komunizm, Niemcy w 1938 r. zajęły Austrię oraz dokonały rozbioru Czechosłowacji, ustępstwa Wielkiej Brytanii i Francji zagrożenie dla Polski ze strony Niemiec i Związku Radzieckiego. |
| Rekapitulacja pierwotna | Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
| V. Zadanie pracy domowej | Ćwiczenia: 1,2,3/49 i 50. |
| VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. | Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. | Uczniowie aktywni otrzymują oceny. | |